English versionChichen Itza-Kukulkanova pyramida

 

Mayská města ve virtuálních realitách

 

Posvátné město Itzů, je leží 75 mil na východ od Meridy, hl. města státu Yucatan, Mexiko. Toto archeologické místo se řadí mezi nejdůležitější mayské památky. Pokrývají oblast přibližně šesti čtverečních mil kde kdysi stály stovky budov.
V jeho architektuře můžeme sledovat postupnou změnu v stylu. Počínaje stylem Puuc, totožném s městem Uxmal a dalšími místy a konče  takzvaným Maysko-tolteckým stylem se stavitelskými podobnostmi s Tulou, hlavním městem Tolteků, a ostatními místy v centrálním Mexiku.

Castillo v Chichen Itza je dominantou tohoto místa. Styl ukazuje na mexický vliv a je z pozdního období. Je to jedna z několika staveb s astronomickým zaměřením. Pyramida překrývá menší ,dříve postavenou pyramidu.Jen cestička uvnitř vede do hlavní místnosti staršího chrámu.Uvnitř tohoto se nachází Chac-mul a jaguáří trůn.

Jednou z teorií je, že Toltekové(Tula mezi léty 968-1168 n.l.) napadli Itzy v Chichen a vnutili městu architekturu Tuly a mexické náboženství. Archeologické důkazy však tuto teorii neprokazují .Velké hřiště je umístěné v nové neboli toltécké části města. Nápis na něm uvádí datum 10.1.15.3.6 (18. listopad 864) což je datum spadající do středního-mayského období. Ve skutečnosti nápisy v Chichen-Itzá nejsou starší než z roku 1000 n. l. Naproti tomu ani jedna stavba v  Tule pravděpodobně nevznikla před rokem 950 n.l.

 

Plán místa

Castilo - Pyramida Kukulkana

Svatyně uvnitř pyramidy

video ukázka

 

Projděte pyramidu Kukulkana v 3D realitě

Central Place of Cichen Itza-Reconstruction

TOPlist

 Stažení 3D verze pro VRML prohlížeče

VRML zdroje -VRML prohlížeče  

  Svět starověkých Mayů ve virtuální realitě(Úvodní stránka)